Jdi na obsah Jdi na menu
 


OBLASTNÍ VÝSTAVA 2010

 

 

OBLASTNÍ VÝSTAVA V BRTNICI
 
Ve dnech 28. a 29. srpna 2010 proběhla při příležitosti poutě v chovatelském areálu v Brtnici tradiční oblastní výstava drobného zvířectva, která se každoročně po bohdalovské výstavě řadí ke dvěma největším výstavám na Vysočině. V letošním roce na ní bylo k vidění 302 králíků, 55 voliér drůbeže po třech kusech a 40 voliér holubů po pěti kusech, což je sice oproti loňsku mírný pokles v počtu vystavených zvířat, ale tento trend letos pozoruji i na jiných výstavách. Přesto však jde o velmi slušné počty vystavených zvířat ve všech třech odbornostech. V letošním roce prošel v neděli Brtnicí také historický a církevní průvod, o nichž se také zmíním, které do města pravidelně přilákají spousty návštěvníků z celé republiky, což se samozřejmě promítlo i na návštěvnosti naší výstavy.
 
Posuzování zvířat proběhlo v pátek 27. srpna. Expozici králíků posoudili př. Kratochvíl, Pozdník, Vican a Šíp ml., expozici drůbeže př. Král a Šíp st. a expozici holubů př. Musil a Kavka. Posuzování přálo hezké počasí a vše probíhalo hladce. V sobotu, kdy jsme očekávali první nápor návštěvníků a zájemců o prodejná zvířata, kterých byla nabídnuta k prodeji asi jedna dsc_0066.jpgpětina, se počasí mírně pokazilo. Zato v neděli, kdy do Brtnice zavítali stovky návštěvníků a turistů, bylo krásně a i na výstavě bylo plno. Nakonec naši výstavu navštívilo přes dva tisíce návštěvníků z řad chovatelů nebo jen milovníků zvířátek nejen z Vysočiny, ale i ze vzdálenějších míst v naší republice a ze Slovenska. Dalšími návštěvníky výstavy bylo velké množství, obzvlášť letos, nechovatelů, kteří se přijeli podívat na vyhlášenou pouť a na velkou atrakci – církevní a historický Morový průvod, na jejichž pořádání spolupracovala i naše ZO, což jistě přispívá k velké popularizaci chovatelství a ČSCH. Mnoho dětí si po uprošení rodičů odnášelo nějaké zvířátko. Možná z nich jednou budou špičkoví chovatelé.
Pro všechny návštěvníky naší výstavy byla připravena bohatá tombola, plná hodnotných cen. Každý los byl výherní, což bylo velmi lákavé. Množství dětí si přišlo pouze koupit los do tomboly, aniž by se šly podívat na zvířátka. V občerstvení se kromě nápojů podávaly i speciality z kuchyní našich chovatelů ve formě domácí tlačenky, výtečných domácích klobás několika druhů a pečeného vepřového masa na několik způsobů, které šlo opravdudsc_0477.jpg „na dračku“. Mnohý z návštěvníků se přišel jen levně a dobře najíst, napít, posedět, občerstvit a odpočinout.
A jaká zvířata byla na výstavě k vidění a případně ke koupi? Expozici králíků zahajovali němečtí obrovití strakáči, z nichž jeden mě hned zaujal a rozesmál. Měl rozeklané uši stočené dopředu, takže připomínal netopýra. Velmi pěkná byla kolekce belgických obrů černých, kteří se nemuseli stydět za své pojmenování, zato spíš podprůměrní byli moravští modří. Velcí světlí stříbřití se předvedli v počtu 44 kusů. Není divu, když v naší ZO je členy hned několik „klubařů“. Králíci př. Mančíka, př. Coufala, př. Cahy st. a Nováka si vysloužili čestné ceny. Následovaly je dvě kolekce průměrných činčil velkých, 7 vídeňských modrých, stejný počet vídeňských šedých a čtyřčlenná kolekce vídeňských černých. Čeští albíni byli vystaveni ve čtyřech kolekcích, z nichž si za jednu odnesl čestnou cenu př. Šlechtický. Novozélandské červené jsme mohli vidět čtyři a dsc_0205.jpgnovozélandské bílé ve třech kolekcích, z kterých nejlépe hodnocená a oceněná čestnou cenou byla kolekce př. Beneše. Devět kalifornských černých nijak neoslnilo podobně jako čtyři meklenburští strakáči černí. Průměrně byli hodnoceni burgundští králíci a mnohem lépe durynští, za něž si př. Pavlík odnesl čestnou cenu. České strakáče jsme mohli vidět černé, modré a černožluté. Aljašky mladého chovatele př. Partla si odnesly čestnou cenu. Pěkných 20 havan vystavil pouze jeden chovatel. Bílopesíkatí černí i modří byli hodnoceni podprůměrně. Malí berani byli letos vystaveni jen v bílém a divokém zbarvení. Za bílé si odnesl čestnou cenu př. Novotný a za divoké př. Vaněk. Po jedné kolekci se představily činčily malé, stříbřití žlutí (ČC př. Dobrovolný), holandští černí (ČC př. Kovář), angličtí strakáči madagaskaroví (ČC př. Caha ml.) a žlutí, coby novošlechtění. Výrazně podprůměrně byli hodnoceni všichni třísloví černí. Čestnou cenu si však vysloužili čeští černopesíkatí př. Partla. Zakrslí berani byli vystaveni ve zbarvení černém a madagaskarovém. Velmi pěkní byli tradičně hermelíni červenoocí i modroocí, z nichž čestnou cenu sidsc_0650.jpg odnesl př. Caha st. za modrooké. Zakrslé králíky jsme mohli vidět černé, ruské černé, kuní hnědé, kuní modré, a durynské. Dalším plemenem byli světlí stříbřití v počtu 12 ks př. Pospíchala, z nichž jedna kolekce obdržela čestnou cenu. Z krátkosrstých plemen se představili pěkní rexi bílí červenoocí, rexi slovenští sivomodří a nejlepší dalmatinští strakáči rexi modří př. Valenty ocenění čestnou cenou, kteří expozici králíků uzavírali.
Expozici drůbeže zahajovaly čtyři voliéry podprůměrných leghornek, následoval je stejný počet vlašek koroptvích ve stejné kvalitě, jedna voliéra oravek, bojovnic indických bažantích, bíle bažantích a bojovnic tuzo černých. Za poslední dvě jmenovná plemena jsem si odnesl čestnou cenu já. Následovala část věnovaná zdrobnělým a zakrslým plemenům kura. Tu zahajovaly po jedné kolekci zdrobnělé bojovnice indické bažantí, zdrobnělé asilky pestré, zdrob. araukany vousaté modře divoké, dále sedm kolekcí zdrobnělých velsumek, z nichž už na první pohled byly nejlepší př. Pelána. Dalším předvedeným plemenem byly zdrobnělé vyandotky v šesti barevných rázech, z nichž bezkonkurenční byly bílé př. dsc_0085.jpgŠpátové a př. Dvořáka a velmi pěkné i žluté př. Dvořáka. Oba chovatelé si za ně odnesli čestné ceny. Průměrné byly zdrob. holandské chocholaté slepice černé bílochocholaté a nádherné zdrobnělé paduánky zlaté bíle lemované př. Špátové. Zase čestná cena. Mezi bílými hedvábničkami s vousem př. Zeleného vynikala jen jedna slepice, která si vysloužila čestnou cenu. Jako tuctová zvířata se jevily zdrobnělé faverolky lososovité a zdrobnělé hempšírky. Čestnou cenu si dále odnesl př. Caha ml. za zdrobnělé brahmanky koroptví vlnité. Toto plemeno předvedl ještě ve zbarvení modře koroptvím vlnitém, žlutém černě a modře kolumbijském. Z původních zakrslých plemdsc_0154.jpgen byly vystaveny pouze rousné zakrslé porcelánové a sebritky stříbrné černě lemované.
Vodní drůbež letos zastupovaly jenom kachny indičtí běžci bílí, kachny smaragdové a husy alsaské, které měly v České republice svou premiéru na výstavě. Čestnou cenu jsem si odnesl já za kachny smaragdové.
Expozici holubů zahajovaly české čejky modré bezrousé a modré pruhované rousné, hýli bronzoví černokřídlí, italští rackové, pávíci bílí a černí a němečtí výstavní holubi. První čestné ceny se dostalo př. Divišovi za koburské skřivany. Dále byly předvedeny čtyři voliéry velmi pěkných benešovských holubů v bílém a černém zbarvení. Čestné ceny za ně získal př. Caha st. a př. Tomek. Převážně pěkní byli i texani ve třech dsc_0309.jpgvoliérách a o něco hůře ocenění byli kingové bílí a modenky. Moravské pštrosy jsme mohli vidět ve třech zbarveních, z nichž čestnou cenu dostal opět holub př. Diviše. Slezští voláči byli také vystaveni ve třech barevných rázech. Nejlepšími z nich byli červení bělouši př. Partla. Dalšími vystavenými plemeny byli brněnští voláči, vysoce hodnocení durynští voláči př. Knihaře, několik voliér českých staváků a čestnou cenou ocenění prácheňští káníci černí př. Dobrovolného. Následovaly české lysky, altemburští bubláci modří a expozici uzavírali kudrnáči červení bělouši.
Na výstavě byla ještě k vidění expozice okrasného exotického ptactva a několik holandských zakrslých koz. Většina zvířat byla nabídnuta k prodeji a prodávaly se i kozy.
Ještě se krátce zmíním o průvodech v Brtnici, protože se mě na ně dotazovalo mnoho chovatelů z celé ČR právě v souvislosti se souběžně probíhající výstavou. Brtnice byla postižena morem hned několikrát. Roku 1679 císař Leopold I. při útěku před morem z Vídně v Brtnici zanechal jednoho svého nakaženého dvořana. Morová epidemie trvala celý rok a mnoho lidí pomřelo. Největší epidemie moru zde řádila roku 1715 od 1. 5. až do 11. 12. Městečko bylo uzavřeno a hlídáno vojskem. Byla přeložena dsc_0446.jpgcísařská silnice, což zapřičinilo konec blahobytu obce a její úpadek. Zemřelo mnoho lidí, ale na den svatého Rocha mor ustal. 11. 12. 1715 bylo městečko otevřeno a občané městečka přislíbili každoročně právě na den svatého Rocha k jeho cti a chvále držet půst, uspořádání zpívané mše svaté, kázání a procesí se všemi zástupci města. Brtničtí se dali do ochrany sv. Rocha a Anděla Strážného a slíbili každoročně putovati k jeho soše na mostě na náměstí.
Na památku zemřelých i jako poděkování, že se do Brtnice „černá smrt“ už nevrátila, se od 18. století každoročně koná církevní děkovné procesí. Od roku 1926 se k němu přidává slavný historický brtnický Morový průvod, který v posledních desetiletích vychází jen jednou za čtyři roky a je velkou atrakcí. Početný zástup v dobových kostýmech prochází městem. Zahajuje jej ceremoniář, pak jdou panoši, zbrojnoši, trubači, učitel, rychtář, ponocní, zámečtí písaři, lovčí, lesní, drábi zástupci všech cechů, mlynář, kominíci, pážata s korunou, správce, drábi, městský a selský lid, kat s pomocníky, soudci, opat a mniši, komoří a komorné, komtesa s dětmi, bubeníci, dvorní dámy,dsc_0390.jpg šlechtici, zbrojnoši, vojáci a další. Asi uprostřed průvodu pážata nesou na sametových polštářích lebky s hnáty a za nimi jde černá postava s temným závojem přes tvář představující mor. Hlavním mottem průvodů je: „Memento mori“ (pamatuj na smrt).
Co dodat závěrem? Prestiž naší výstavy stále stoupá. Každoročně se zvyšují počty vystavovatelů, kterých bylo letos necelých 70, a tím i počty vystavených zvířat, z nichž spousta je ve vysoké kvalitě a mnohá prodejná za rozumné ceny. S počtem vystavených zvířat a úrovní výstavy samozřejmě souvisí i zvyšující se návštěvnost, ke které letos mimo poutě výrazně přispělo i pořádání průvodů. Sami musíte uznat, že vystavená zvířata jsou v široké paletě plemen a barevných rázů. To se na každé výstavě nevidí. Na své si musí přijít snad každý chovatel čistokrevných plemen zvířat. Na naší výstavě jistě příjemně strávíte den vy i vaše děti či vnoučata. Za rok, v poslední srpnový víkend, se přijeďte podívat a uvidíte, že nepřeháním.
 
 
                                             Miloslav Procházka – jednatel ZO
 
 
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Oblastní výstava 2010