Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblastní výstava 2009

 

 

OBLASTNÍ VÝSTAVA V BRTNICI


Ve dnech 29. a 30. srpna 2009 proběhla při příležitosti poutě v chovatelském areálu v Brtnici tradiční oblastní výstava drobného zvířectva, která se po bohdalovské řadí k největším výstavám tohoto druhu na Vysočině. V letošním roce na ní bylo předvedeno 367 králíků, 73 voliér drůbeže po třech kusech a 38 voliér holubů převážně po pěti kusech, což jsou velmi slušné počty.

Posuzování zvířat proběhlo v pátek 28. srpna. Králíky posoudili př. Kratochvíl, Pozdník, Vican a Šíp ml., drůbež př. Král a Šíp st. a holuby př. Musil a Kavka. Posuzování přálo hezké počasí a vše probíhalo hladce. V sobotu, kdy jsme očekávali první nápor návštěvníků a zájemců o prodejná zvířata, kterých byla Obrazeknabídnuta k prodeji celá jedna čtvrtina, nás přivítalo po krásném dni uplakané ráno. To vůbec nepřálo návštěvnosti a v občerstvení šel na odbyt spíš grog a čaj než pivo, či jiné chlazené nápoje. Jediné, co nás uspokojovalo, že ani kolotočáři a stánkaři na sousedním náměstí neměli „kšeft“. Obrat nastal odpoledne. Usmálo se na nás sluníčko, které vyhnalo z domovů nejen návštěvníky poutě, ale i chovatele. Pěkné počasí vydrželo až do neděle a možná i díky tomu nakonec naši výstavu navštívilo přes dva tisíce návštěvníků z řad chovatelů nejen z Vysočiny, ale i ze vzdálenějších míst v naší republice a ze Slovenska. Dokonce se přijel podívat i předseda ČSCH ing. Kratochvíl s manželkou. Mezi návštěvníky bylo i mnoho nechovatelů, kteří se přijeli podívat na vyhlášenou pouť, což jistě přispívá k popularizaci chovatelství a ČSCH. Mnoho dětí si po uprošení rodičů odnášelo nějaké zvířátko. Možná z nich jednou budou špičkoví chovatelé.

Pro všechny návštěvníky naší výstavy byla připravena tombola, plná hodnotných cen. Každý los byl výherní, což bylo velmi lákavé. V občerstvení se kromě nápojů podávavaly i speciality z kuchyní našich chovatelů ve formě domácí tlačenky, výtečných domácích klobás a pečeného vepřového masa na několik způsobů, které šlo opravdu „na dračku“. Mnohý z návštěvníků se přišel jen levně a dobře najíst, takže už po obědě byly pekáče od masa i vylízané.

A jaká zvířata byla na výstavě k vidění a případně i koupi? Expozici králíků zahajovali němečtí obrovití strakáči, kteří se za své jméno nemuseli stydět, a následovali je moravští modří. Téměř šedesát kusů čítala expozice velkých světlých stříbřitých, z nichž bylo mnoho nabídnuto k prodeji. Jak by ne, když v naší organizaci je předsedou předseda klubu chovatelů tohoto plemene a pracuje v ní i několik členů tohoto klubu. Činčilám velkým se u nás příliš nedaří a zřejmě proto byl vystaven jen jeden samec. Následovali vídeňští králíci ve zbarvení bílém, modrém, černém, šedém Obrazeka modrošedém. Čeští albíni byli vystaveni v počtu 13 kusů. Novozélandští se předvedli v červeném a bílém zbarvení. Dříve poměrně rozšíření kalifornští černí králíci byli zastoupeni jen šesti kusy. Za nimi byli zařazeni siamští velcí žlutí, burgundští, durynští, čeští luštiči, čeští strakáči černí, modří a havanovití, aljašky, krásné havany, bílopesíkatí černí a modří a jeden exemplář králíka zaječího divoce ohnivého. Poměrně oblíbeným plemenem jsou u nás malí berani, kteří byli vystaveni v bílém červenookém zbarvení, v divokém, modrém, perlovém, marburském a jako strakáči modří a marburští. Z malých plemen jsme mohli dále obdivovat činčily malé, stříbřité žluté a světlé, nádherně kreslené holandské divoce zbarvené, železité a černé, výtečně oceněné anglické strakáče černé, madagaskarové a žluté. Posledními malými plemeny byli třísloví černí, čeští černopesíkatí a ruští černí. Ze zakrslých plemen byli k vidění zakrslí berani bílí červenoocí, železití, černí a madagaskaroví. Dále nádherní hermelíni červenoocí a modroocí, zakrslí ruští černí, zakrslí kuní hnědí, zakrslí černí a zajímavostí jistě je zakrslý český luštič. Z krátkosrstých plemen se představili rexi slovenští sivomodří a dalmatinští strakáči rexi černí. Obojí ve vysoké kvalitě.

Expozici velkých plemen kura zahajovaly tři kolekce leghornek, následovaly je vlašky koroptví a rodobarvé, australky černé, plymutky modré a koroptví, oravky a Obrazekne příliš rozšířené bojovnice indické v bažantím a bíle bažantím zbarvení, bojovnice staroanglické zlatokrké a bojovnice tuzo černé. Kur je v poslední době čím dál oblíbenější ve zdrobnělé formě a bylo to vidět i na naší výstavě. Expozici zdrobnělých plemen zahajovaly zdrobnělé bojovnice indické bažantí, zdrobnělé asilky pestré, zdrobnělé barneveldky dvojlemované, devět voliér zdrobnělých velsumek rezavě koroptvích a rozsáhlá expozice zdrobnělých vyandotek ve zbarvení bílém, černém, černém bíle skvrnitém, stříbrném černě lemovaném, žíhaném, žlutém, bílém a žlutém s kolumbijskou kresbou, koroptvím vlnitém a oranžově koroptvím vlnitém. V několika voliérách se skvěly zdrobnělé brahmanky žluté kolumbie s černou a modrou kresbou, koroptví vlnité a modře koroptví vlnité. Expozici kura uzavíraly zdrobnělé holandské chocholaté slepice černé s bílým chocholem, zdrobnělé paduánky zlaté bíle lemované a tři kolekce hedvábniček bílých. Z vodní drůbeže byly předvedeny kachny pomořanské černé, kachny indičtí běžci černí a bílí, kachny smaragdové a kachny zakrslé v divokém, černém, bílém a divokém bíle strakatém zbarvení. Husy byly zastoupeny pouze třemi nepříliš povedenými husami českými chocholatými.

Expozici holubů zahajovali po jedné voliéře arabští bubláci bílí, české čejky modré bezrousé, hýlové bronzoví černokřídlí, italští rackové, staroholandští kapucíni, pávíci Obrazekbílí, němečtí výstavní holubi a koburští skřivani. Následovalo je několik voliér benešovských holubů ve zbarvení bílém, černém a červeném, na které byly uděleny dokonce tři čestné ceny, a texanů. Z velkých plemen byli k vidění ještě giganti a kingové ve dvou zbarveních. Největší část expozice tradičně zaujímali moravští pštrosi ve čtyřech barevných rázech a čeští staváci v pěti. V jedné voliéře se skvěly modenky a ve třech naparovali slezští voláči modří a červení bělouši.

Co dodat závěrem?  Prestiž naší výstavy stále stoupá. Každoročně se zvyšují počty vystavovatelů, kterých bylo letos přes 70, a tím i počty vystavených zvířat, z nichž spousta je ve vysoké kvalitě a mnohá prodejná za rozumné ceny. S tím samozřejmě souvisí i zvyšující se návštěvnost. Sami musíte uznat, že vystavená zvířata jsou v široké paletě plemen a barevných rázů. To se na každé výstavě nevidí. Na své si musí přijít snad každý chovatel čistokrevných zvířat. Na naší výstavě jistě příjemně stráví den a radost bude mít i jeho bříško. Za rok v poslední srpnový víkend přijeďte a uvidíte, že nepřeháním.

                                                       Miloslav Procházka – jednatel ZO