Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z HISTORIE A ČINNOSTI ZÁKLADNÍ ORGANIZACE ČSCH BRTNICE

Základní organizace Českého svazu chovatelů v Brtnici byla založena 6. července 1966. Jejím prvním předsedou se stal př. Jiří Bartoš. V té době se počty členů pohybovali od 15 do 20 členů. Nepořádali se žádné výstavy, ani jiné akce, takže rozpočet organizace byl velmi omezený. Po tzv. sametové revoluci, kdy stát ukončil dotace zájmových spolků, mnoho členů ze svazu vystoupilo. V té době měla brtnická základní organizace už jen pouhých pět členů a hrozil její zánik. Obrat k lepšímu nastal až po roce 1991, kdy do organizace vstupuje Miroslav Caha. Na jeho popud se začínají konat první výstavy drobného zvířectva. Roku 1994 se Miroslav Caha stává předsedou organizace. V roce 1998 získává organizace od Města Brtnice místo na vybudování chovateklského areálu, kde členové postupně budují zázemí nejen pro zvířata, ale i pro chovatele. Každoročně se pořádá oblastní výstava drobného zvířectva, na které bývá vystaveno přes 300 kusů králíků, 200 kusů drůbeže, 200 holubů.

Obrazek  Obrazek

 

Další pravidelnou akcí, konanou každoročně první neděli v prosinci, se stalo stolní bodování králíků, na kterém jsou také udělovány čestné ceny a zůčastnit se mohou i chovatelé z jiných organizací.

Obrazek

Ze stolního bodování

Jednou za pět let vychází na jihlavský okres pořádání Krajské soutěžní meziokresní výstavy. Ta poslední v roce 2012 se konala v Brtnici. Vždy jde o velkou událost, která je vrcholem pětiletého období. Bylo na ní  předvedeno 478 králíků, 408 kusů drůbeže, 440 holubů.

Obrazek

Z posuzování drůbeže na krajské výstavě

Na závěr roku se uskutečňuje pro členy a jejich rodinné příslušníky zájezd na výstavy s chovatelskou tématikou.

Obrazek

Jednou za rok se koná výroční členská schůze.

Obrazek

Za svoji činnost bylo již několik členů oceněno svazovým vyznamenáním. Práce celé organizace byla v roce 2005 oceněna Čestnou vlajkou, kterou nám přijel předat tehdejší předseda ÚV ČSCH Jaroslav Kratochvíl a hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Obrazek

Předání Čestné vlajky za práci celé základní organizace