Jdi na obsah Jdi na menu
 


Králíci angličtí strakáči - Ing. Miroslav Caha

 

 

Anglický strakáč

 

Původ: Anglický strakáč jak již název napovídá pochází z Anglie. Pochází z neušlechtilých strakáčů a byl poprvé popsán v roce 1849. Chovatelé nechtěli mít jen králíky pro maso a kožešinu, ale chtěli docílit králíky se zvláštní pěknou kresbou. Zprvu se chovali téměř výlučně černě zbarvení jedinci. Do Evropy se AS dostali v roce 1889 a vzbudili velký zájem. V Německu se chovala v té době tzv. užitková plemena, a proto se tu tolik neprosadil a byl problém s jeho zachováním. Jiná situace byla ve zbytku Evropy. Vznikla řada nových barevných rázů.

Chov: AS patří do plemen malého vzrůstu s ideální hmotností okolo 2,8 kg. Jde o velice temperamentního králíka, což se např. projevuje ničením králíkáren. Chov Obrazeknení nijak zvlášť náročný. Samice jsou většinou vzornými matkami. Nezřídka se mi stává, že si staví hnízdo i dva týdny před porodem. Kontrolu hnízda provádím okolo pátého dne po porodu. Zabývám se madagaskarovými a žlutými a těsně po porodu je u nich špatně viditelná kresba.S odchovem nebývají problémy. AS jsou citlivější v době před odstavem a těsně po odstavu. Před tímto obdobím postupně přecházím na kvalitnější granule a v době odstavu dávám čisté granule, seno a vodu s mineráliemi a vitamíny. Odstavuji vždy chovnou samici od vrhu a dle četnosti po dvou týdnech rozděluji králíčata po dvou či třech mláďatech.Samice zapouštím dvakrát do roka. Co se týká kresby, myslím si že není nijak zvlášť náročná. V odchovu se po dvou strakatých rodičích štěpí mlynáři, strakáči a kominíci. Z mého pohledu musí mít chovatel odstraněny problémy v ostatních pozicích a doufat, že se mu kresba neštěpí. Tudíž na kresbu králíky do chovu nevybírám. Do chovu si vybírám zvířata podle ostatních pozic. Doma mám vedle AS také ČS a ZBstr. Z hlediska obtížnosti si myslím, že kresba AS je nejsnadněji docílitelná, následují ČS a nejobtížnější je kresba plášťová.  V minulém roce jsem od 8 samic otetoval zhruba 40 mláďat. Pravidelně jsem se s nimi účastnil výstav a dosahoval velmi dobrých výsledků. AS velmi dobře snášejí výstavy. Po dobře organizované výstavě se během týdne dostanou zpět na svou původní hmotnost. Pro představu jsem spočítal do tabulky výsledky všech chovných samců za poslední dva roky.

 

% zabřezávání

Ø máďat

% mlynářů

% strakáčů

% kominíků

74,2

5,25

20,68

61,8

18,12

 

Tyto výsledky jsem zjistil po osmi chovných samcích, největší rozdíly byli mezi samci v procentu kominíků.

 Situace v chovu AS: Jelikož se nejedná o moc často chované plemeno byla by zapotřebí širší chovatelská základna a v řadě našich chovů i přísnější metr výběru chovných zvířat. Vzhledem k menší chovatelské základně a kvalitě je zapotřebí dovést chovná zvířata i ze zahraničí. Ale je třeba si vybrat kvalitního králíka a ne koupit toho prvního nebo nejlacinějšího králíka, který je prodejný. Viděl jsem Obrazekněkteré importy a musím přiznat, že bych je nechtěl ani zadarmo. Ceny AS se pohybují v zahraničí zhruba v rozmezí 35 – 150 EU, ale kvalitní jedinci se nechají sehnat okolo 50 – 60 EU. U nás se chovají čtyři barevné rázy uvedené v českém vzorníku, havanovitý bar. ráz jsem u nás neviděl.V poslední době je asi nejvíce chovaným barevným rázem madagaskarový – většinou však nečleny klubu, kde se vyskytují kvalitní, či dovolím si tvrdit nejkvalitnější chovy v současnosti u nás – Caha, Trešl, Maglen. Další v pořadí chovaných bar. rázů jsou modří. V minulosti byla situace pro chov AS o trochu příznivější, většina bar. rázů byla u nás ve větší kvalitě než nyní. Prsty ve většině kvalitních dovozů od špičkových zahraničních chovatelů měl Jirka Jahoda, který dovezl všechny bar. rázy a rozdělil je mezi chovatele ze své mateřské organizace ve Slavonicích. Za to patří Jirkovi velký dík. Vždyť zbytky kvalitních chovů současnosti u nás nesou jeho rukopis. Sám choval černý a madagaskarový barevný ráz. Na černé měl dokonce uznaný jediný kmenový chov u nás. Je jen škoda, že s chovem skončil, snad si to časem rozmyslí a k chovu AS se vrátí.

Posuzování: Bohužel i z hlediska menšího počtu si je někteří posuzovatelé nedostatečně ,,osahali“ a je to mnohdy dost znát. Doufejme, že se situace zlepší. AS byl prezentován i na školení posuzovatelů v Čáslavi počátkem tohoto roku, kde se na něj mohli posuzovatelé kouknout. Zároveň bych si přál, aby na větších výstavách tyto vzácnější plemena posuzovali lidé, kteří k těmto plemenům mají blíže a dokáží je lépe vystihnout.

Barevné rázy: Anglický strakáč se chová ve zbarvení madagaskarovém, černém, modrém a černožlutém. Dále se regenerují některé další barevné rázy jako např. divoce zbarvený, želvovinový, žlutý atd. Mě samotnému se při regeneraci žlutého barevného rázu objevila  zvířata modře divoce madagaskorovitá a želvovinovitá.

Posuzování AS dle jednotlivých pozic vzorníku:

Pozice 1.

Na plný počet 10 bodů  je uváděna váha 2,5 – 3,25 kg – nebývají žádné problémy, není problém dělat měsíční přírůstky o půl kila větší než udává vzorník.

Pozice 2.

V pozici tvar jsou největším problémem výskyt volnějších kůží, zvířata je však kompenzují výbornými záděmi.

Pozice 3.

AS má jemnější kostru a oproti jiným malým plemenům např. Čm i jemnější hlavu, to však neznamená, že by měla být vysloveně úzká. Délka uší je 9,5 – 10,5 cm, někdy bývají problémy s delšíma ušima po zahraničních zvířatech. Někdy se vyskytují zvířata s užší hrudní partií, na což je třeba dávat pozor.

Pozice 4.

Srst je hustá a pružná o délce 2,5 cm. U řady jedinců je srst tak kvalitní, že by si zasloužila plný počet 15 bodů.

Pozice 5.

Kresba se skládá z kresby hlavy a těla. Kresba hlavy je stejná jako u ČS a NoS. V kresbě hlavy se vyskytují vady běžné jako u ostatních strakáčů – např. méně ohraničená kresba uší, nečistá hlava. Oční kroužky se neposuzují tak tvrdě jako u ČS. Na kresbu hlavy navazuje kresba těla, která se skládá z kresby úhoře, řetízku a boků. V zátylku odstupuje od úhoře kresba řetízku, která se skládá z minimálně dvou řad teček. Více řad bych nepovažoval za chybu, pokud jsou pěkně rozdělené, tak spíše za přednost. Řetízek je dlouhý asi 6 cm a přechází v kresbu boků. Kresba boků se postupně přechodem na záď rozšiřuje. Při pohledu z vrchu by kresba boků neměla být vidět. V kresbě boků se vyskytují ojedinělé vady jako slabší kresba boků, mírně hrubší atd. Je třeba si uvědomit, že kresba boků se skládá z velkého množství teček a slití dvou či třech teček nijak netrestat. Co se týká velikosti teček, tak nejmenší tečky jsou u modrých a černých. Ideální velikost teček je v kresbě řetízku ve velikosti zrna pšenice a v kresbě boků se postupně zvětšuje velikost až na velikost hrachu.

Pozice 6.

Barva a barva očí má odpovídat jednotlivým barevným rázům a výchozím plemenům. Barva drápů má být bílá. 

Obrazek

 

 

A co říci závěrem? Myslím si, že AS je velice zajímavé plemeno, které by si zasloužilo větší pozornost chovatelů. Je velmi málo chováno a tak se s nimi běžně po výstavách nesetkáváme, což je škoda. Vyskytuje se u nás ve čtyřech barevných rázech a další se regenerují. Nebyl by problém provést regeneraci i dalších barevných rázů a tak si myslím, že by si každý ten svůj barevný ráz vybral.

 

                                                                              Miroslav Caha ml.